Aktuality

19.05.2013

Spartan Race – vyskúšali sme si aeróbny výkon v extrémnych podmienkach

Na Spartan Race nás malo cestovať viacero, nakoniec sa však preteku za náš team zúčastnili Peter Žiška, Peter Mlynár, Juraj Rebro a Štefan Čuvala. Hoci sme pretek brali ako spestrenie prípravy a zábavu, prihlásili sme sa do Elitnej vlny, ktorá štartovala ako prvá. Samozrejme od úvodu boli na čele dvaja reprezentanti bežeckého lyžovania, pre ktorých bol pretek ako stvorený. Cieľ bol užiť si zážitok a nezraniť sa. Vyhrať nebol prvoradý cieľ. Na zábavne pripravenej trati nechýbali kopce, prebehy a preskoky rôznych prekážok. Bol to vlastne skvelý kros s asi 20 doplnkami ako je voda, bahno, preliezky, oheň, podliezania a šplhania. Keďže sme štartovali v prvej vlne, kedy ešte nepršalo a teda nebolo ani nič extra šmykľavé, podarilo sa nám trať zdolať relatívne rýchlo. Peter Mlynár vyhral a to vďaka hlavne poslednej prekážke, kde sa hádzalo „oštepom“ do terča. Tu Peter Žiška jediný raz minul a musel robiť poctivých 30 „burpees“. Takže sme brali prvé dve miesta s časmi 29:52 a 30:14min. Štefan Čuvala dobehol s odstupom 5 minút (21.miesto) a Juraj Rebro v tesnom závese za ním (celkovo 36.miesto). Po nás štartovalo ešte asi 12 ďalších vĺn, celkovo okolo 2800 športujúcich, pre ktorých podmienky už boli viac extrémne, nakoľko sa rozpršalo. Na poslednú chvíľu sa na štart postavil aj Matej Fabšík, ktorý propaguje naše hodnoty na mnohých eventoch. Matej si v štvrtej vlne prišiel pre skvelé piate miesto (keby s nami štartoval v prvej, asi útočí na najlepšie miesta). Asi v piatej vlne štartoval „borec“ s menom Maroš Socha, ktorý nakoniec celú súťaž „vyhral“. Vyhral však spôsobom, aký sa často nevída. Slovenský kickboxer so šprintérskou prípravou (ako sme sa a ním bavili) porazil slovenských najlepších krosových bežcov o tri triedy a to s rozdielom takmer päť minút!!! Už na totálne premočenom a šmykľavom teréne!!! Mysleli sme si, že Spartan Race je o tom si dokázať, že na to mám, ...že ak niekto oklame, tak oklame len sám seba a preto nás mrzí, že existuje aj „borec“ o ktorom všetci vedeli, že si skrátil trať a napriek osobnému rozhovoru s chalanmi a riaditeľom pretekov si nedokázal chlapsky priznať svoj omyl, či ľudské zlyhanie.

Nejde nám o ceny, ale ide nám o princíp. Pre nás je chalan s menom Maroš Socha klamár. Necháme už na jeho svedomí ako sa s tým vyrovná.

Štafetový beh sme nakoniec vyhrali pred maďarským družstvom s 13 minútovým náskokom.

S podujatia sme mali inak super zážitok a preto sa chceme poďakovať organizátorom za zvládnutie naozaj veľkej akcie (aj keď nabudúce by mohla byť trať lepšie značená). Chceme taktiež pogratulovať všetkým zúčastneným, čo na pretek prišli a vymenili „gaučofku“ za niečo netradične a hlavne pohybovo zaujímavé. Verím, že ste si dali do tela a neoklamali sa ani o jeden „angličak“.